Erik Schmidt - Põgenemine Eestist
Erik Schmidt - Põgenemine Eestist
 Schmidt.

Erik Schmidt – kunstnik ja kirjanik Naissaarelt

Septembrikuus rääkisime maailmakuulsast optikust Bernhard Schmidtist. Nüüd on aeg keskenduda tema vennapojale – kunstnik ja kirjanik Erik Schmidtile. Ka temagi sündis Naissaarel.

Erik Schmidt sündis 1925.aastal, kaugsõidukapten August Schmidti ainsa pojana. Kümne aastase rootsieestlasena  olevat ta osanud juba rääkinud kuute keelt. Kunsti vastu tundis poiss huvi juba varakult. Gümnaasiumi ajal jäid tema maalid silma Ants Laikmaale, kes märkas Eriku andekust ja kutsus ta endale isegi külla.

1943. aastal põgenes Schmidtide perekond Rootsi ning seda tegid nad omatehtud mootorpaadiga. Ka Erik sõitis merd nagu isagi ja omandas isegi raadiotelegrafisti kutse. Kuid teda tõmbas kunst. Mereteed viisid ta New Yorki, kus ta kohtus armeenia kunstniku Ariel Agemianiga. Too oli Eric Schmidtile õpetajaks, julgustajaks ja eeskujuks. Peale joonistamise ja maalimise tõsisemat proovimist, otsustas Erik meremehe elukutse kõrvale jätta.

Haridusteekond ja maalimisest

Nii viis teekond Schmidti Prantsusmaale, kust ta omandas hariduse kuulsas Pariisi kõrgemas kunstikoolis École nationale supérieure des Beaux-Arts,  aastatel 1950 kuni 1953. Peale reisimist, Lõuna-Aafrika Vabariigis, jäi naissaarlane pidama Hispaania saarel Mallorcal. Ta abiellus Kerstin Lindahliga, rajas kodu ja elas rahulikult Vahemere saarel.

Erik oli andekas portreede maalija. Samuti valmisid tema käte all stseenid inimeste igapäeva elust. Ta ei maalinud vastavalt moevooludele, vaid võttis eeskujuks vanad maalikunsti meistrid. Kunstnik on tabanud oma meremaalide puhul lainete loomutruuduse  ja eheduse. Pastelsed maalid Naissaare elust ja põhjamaade loodusest. Kirevad värvid lõunamaistel olustikel. Erik Schmidti näituste debüüt oli Pariisi Kevadsalongis 1951.aastal. Isikunäitused on olnud nii Pariisis, Johannesbugis, Stockholmis ja muidugi Mallorcal.

Lisaks on Erik Schmidt kirjutanud artikleid ja raamatuid nii rootsi, eesti ja hispaania keeles. „Tormised teekonnad“  räägib Naissaarest, selle elanikest, kannatustest sõjaajal ja põgenemisest Rootsi. Naissaare mälestustest pajatavad ka teised teosed: „Tuultest tõugatud“, „Pagana eestlane“ ja „Hüvasti, Naissaar!“.  Eriku sulest on ilmunud kirjutised tema onust Berhardist, näiteks „Minu onu Bernhard Schmidt“ 2002.

Kunstnik ja kirjamees Erik Schmidt suri 18.aprillil 2014.aastal Mallorcal. Tema panus Naissaare kultuuriloo käsitlemisele on tänuväärne.

Mida Naissaarel teha ?

Õpilasreisid
mida Naissaarel teha