Kuni 1944.aastani asustasid Naissaare peamiselt kalapüügist ning meresõidust elatuvad rannarootslased. Samuti oli saar tallinlaste suvituspaigaks. Kus aga on tollest ajast pärinevad hooned ja talud?
Rannarootslaste ajal oli saarel kuni 34 talu, enamik neist asus Lõunakülas. Külas asus ka 1876.aastal ehitatud kool, kus õpingud toimusid rootsi keeles. Kalandusega seotud hooned asusid mere ääres, kus olid ka väikepurjekate ja paatide ehitusplatsid.
Naissaarlased on olnud alati vabad mehed, pärisorjusest priid ning nende külad on olnud suhteliselt jõukad. Kivist hooneid nad siiski ei ehitanud, vaid jäid puumajade juurde. Naissaare arhitektuur on saanud tugevaid mõjutusi Lõuna-Soomest ja Rootsist. Tuues välja erinevuse Mandri-Eestiga, on saarel olevad loomade pidamise hooned ehitatud elumajast eemale.
Talud olid lihtsad ristpalkhooned, kompleksis oli lisaks aidad ja saun. Elumajal ei puudunud ka aknad ja mantelkorsten, muldpõrandad, roo- või õlgkatus. Alates 20.sajandist said palkseinad ka laudvoodri, kahhelahjud asendati mantelkorstnatega. Katuseservad kaunistati puitpitsiga.
Naissaare suvilate rajoon
Looduskaunis Tallinna asupaik, tõi idee luua 19.saj lõpul Naissaarele puhkerajoon. 1897.aastal soovitas Eestimaa riigimetsade revident parun Korff ehitada saarele suvilad. Need oli mõeldud pigem Tallinna heal järjel olevate perekondadele. Sõjaväelt saadi luba 19 suvilakrundiks ning seda 99 aastaks. Enampakkumine kruntidele korraldati 17.augustil 1898.aastal Tallinna kreisi politseivalitsuses.
Jõukatele rajatud villad kandsid romantilisi nimesid. Saare ja Tallinna vahel pidas ühendust aurupaat. Puhkerajooni piirkonda ehitati ka erasadam. 20.sajandi alguskümnendini oli seega Naissaar tallinlaste suvituskoht.
Sundevakuatsiooni järel jäi saare hooned tsiviilelanikest tühjaks. Külad, majad ja aiad hävisid okupatsiooni aastatel. Tänu sellele ei näe me enam Naissarel rannarootslaste taluhooneid ja eelmise sajandi tallinlaste suvilaid. Nende peal harjutasid 1970.aastatel sõjaväelased sihtmärgi laskmist. Naissaarele on alles jäänud nõukogude armee lagunenud hooned ja kasarmud.