Aegna saar kui iseseisev mereriik

Aegna saar kui iseseisev mereriik oli täiesti autonoomne oma eraldatuse ja igi 400 hambuni relvastatud sõjaväelase tõttu. 

Suurekaliibriliste kahurite tõttu oli Aegna saare komandantuur Eestis ainulaadne. Suurtükipatareide juhtimiseks kasutati palju tundlikke seadmeid, mille hooldamine ja järelevalve nõudis spetsiifilisi oskusi ning komandantuur omandas iga aastaga üha enam tehnilise väeosa ilmet.

Aegna saar kui iseseisev mereriik -305mm rannakaitse patarei nr 1

Saare eraldatus nõudis ise hakkama saamist

Eraldatus nõudis sõdureilt tegelemist mitmete kõrvalharudega, millega mandril asunud väeosad kokku ei puutunud: Aegna komandantuur pidi hooldama elektrijõujaama ja raudteed ning tuletõrjet, hoolitsema pesupesemise ja leivaküpsetamise ning paljude muude sääraste toimingute eest.

Lisaks  suurtükiväele  ja õhutõrjele oli saarel ka dessanditõrje ja piirivalvurid ning neid teenindav personal.

Aegna saar andis merekindluse aegadel tööd kokku igi 400-le, neist ligi 200 in olid ajateenijad suures kasarmuhoones. 

Aegna saar peitis endas ka ambulantsi, raamatukogu ja algkooli. Peeti pidusid ja spordivõistlusi, jalgpalliplatsil ka paraade. Tegutses puhkpilli-ja džässorkester, eriti agar oli Aegna Naisselts, mis korraldas mitmesuguseid kursuseid.

 

Laevaliiklus – sügistormid ja jääolud

Kuna tihtipeale takistas torm ja jääolud Aegna laevaliiklust ja  igapäevaselt toidumoona saarele toimetamist, selle pärast muretses komandantuur kümme lüpsilehma ja kümme siga, ka hakati saarel leiba küpsetama.

Aegna saar kui iseseisev mereriik eesti koosseisus pidi sõltumata tormist,  jääoludest või sõjaolukorrast, täiesti autonoomselt hakkama saama vähemalt paar nädalat.

Loomi toitsid ja hooldasid ajateenijad. Eraisikutest olid saarel pagar oma naisega ja kingsepp-rätsep, kes parandas sõdurite jalatseid ja riideid.

Aegna saar kui iseseisev mereriik -militaarobjektide kaart

Kui soovid ajalugu oma käega katsuda, siis tule  oma silmaga vaatama  milline on see Aegna saar.
Kui soovid agaseltskonnaga saarele tulla ja ise ei viitsi giidi mängida, siis ostes laevapiletid, broneeri kohe ka ekskursioon giidiga. Ekskursioone on erineva sisu ja pikkusega, alates 2h looduse ja kultuuri tuurist kuni täispika 3-4h kombotuurini (loodus´kultuur+militaaria) välja

Aegna laeva soidugraafik

AEGNA ekskursioonid
FB grupp Aegna võlud
Aegna sõidugraafik

Kategooriad