Naissaare tuletorn asub saare põhjapoolses tipus, Virbi otsal. 45-meetrine torn joonistub sininse taeva ja rohelise metsa taustal efektselt välja. Raudbetoonist majakas on alt valge ja ülalt punaseks värvitud.

Saarel on olnud tuletornid juba alates 1788.aastast. Nii puitkonstruktsiooniga kui ka paekividest ehitised. Laevadele on alati  olnud ohtlikud Tallinna lähistel olevad madalikud. Naissaart on meremärgina kasutatud juba ammu enne esimese majaka ehitamist.

Naissaare tuletornide ajaloost

1788.aastal ehitati saare põhjatippu esimene puidust tuletorn. See aitas pimedas laevadel Tallinna sadamasse jõuda.  1817.aastaks oli valminud esimese majaka asemel teine tuletorn. Pöörleva tule nähtavuseks oli 12 miili. Kuid ka see ei jäänud pidama ning juba 1824.aastal ehitati uus puidust torn.

Naissaare tuletorn

Esimene peakivist tuletorn, lagunenud puidust ehitise asemele, rajati 19.sajandi keskpaigas. 1900.aastal oli majakal telefoniühendus Tallinnaga ja puudu ei olnud ka udukellast, mis tuli võtta kasutusele halva nähtavuse korral. Kahjuks ümara põhiplaaniga, 38 meetrine tuletorn hävitati koos ümbritsevate hoonetega Nõukogude vägede poolt 1941.aastal.

5 aastat hiljem tehti ajutine puidust tuletorn, mis värviti nagu praegunegi majakas, alt valgeks ja ülevalt punaseks. Kaheksatahuline tüvipüramiidi kujuline tuletorn rajati 1960.aastal. Kasutusel on valgusdioodlatern ja nähtavuskaugus on 12 miili.

Praeguse tuletorni tippu, 45 meetri kõrgusele, viib kõhedust tekitav raudtrepp. Kui esimene peapööritus üle elatud ja hingamine normaliseerunud ülesse ronimisest, näete imelist vaadet Naissaare paksule metsale ja ümbritsevale merele. Tallinna siluett joonistub horisondil ilusasti välja ning selge ilma korral on näha horisondil isegi Soomet.

Allikas: Eesti Tuletornide Selts

 

Pakume ka majakatuure!