Naissaare Maarja kirik
Naissaare kirik
Maarja kiriku sisevaade, september 2014

Naissaare kirik

Naissaare kirik on võikollane ja kannab Neitsi Maarja nime. Kirik mõjub suvel  keset lilledest tulvil, metsaga ümbritsetud lagendikku rahustavalt. Heidame pilgu kiriku ajaloole.  Kiriku ehitust alustati 1934.aastal, pühitsemine toimus neli aastat hiljem.

Naissaare Maarja kirik oli tegutsenud kõigest paar aastat, kui saare elanikud lahkuma sunniti . 16.juunil, 1940 aastal, peeti  kirikus lahkumisteenistus. Okupatsiooni ajal kasutati kirikuhoonet laoruumina ning seal näidati ka kino.

Kirik on oluline mälestis kirikute puitarhitektuurist, mis on valminud 20.sajandi I poolel. Põhiplaani moodustavad ristküliku-kujuline viilkatusega kirikuhoone ning ruudukujuline torniosa. Lihtne ja selge lahendus. Arhitekt Karl Tarvas kasutas kiriku projekteerimisel traditsioonilisi materjale. Torni kõrgus on umbes 18 m.

Peale Nõukogude okupatsiooni oli kirik väga halvas olukorras. 1998.aastal tunnistati hoone isegi taastamiskõlbmatuks. Sellegi poolest hakati kirikut taastama Rootsi ja Eesti riikide, Viimsi valla ja eraannetajate abiga. Praeguseks on kirik peaaegu korda tehtud – katus, uksed ja aknad on olemas, kell tornis ning sisustus saadi annetustena Rootsi erinevatest kirikutest.

Naissaare esimene kirik

Praegune puukirik on juba teine Maarja kirik Naissaarel. Esimene hävis I maailmasõjas. Sellele pandi nurgakivi 1853.aastal maarjapäeval. See olevat ehitatud saare elanike oma jõudude ja ressurssidega kolme aastaga. Jumala teenistused toimusid igal pühapäeval nii eesti kui ka rootsi keeles.

Mida Naissaarel teha ?

Õpilasreisid
mida Naissaarel teha