Naissaare värvikad inimesed, kaunis loodus ja mitmetahuline ajalugu, on küllaltki tillukese saare teinud niivõrd huvitavaks, et saar ise või sealt tulnud inimesed on peategelasteks mitmetes raamatutes. Tänases postituses koondame Naissaarega seotud kirjateosed, et huvilistel oleks neid lihtsam üles leida.
Teaduslikke ja ilukirjanduslikke raamatuid Naissaarest
Kourdumehed, pitskleidid ja meremiinid – mitmepalgeline Naissaar
2013.aastal ilmunud Rannarahva Muuseumi 383-leheküljeline teos tutvustab möödunud aegade Naissaare elanikke erinevatelt eluaaladelt. Tihti unustatakse militaarmaiguga Naissaare puhul, et saarel oli maailmasõdade ajal aktiivse kultuurieluga kogukond. Raamatust leiate naissaarlaste fotosid, mälestusi ja uurimusi.
Kõvakaanelise raamatu saab soetada endale Rannarahva Muuseumi e-poest või laenutage oma kohalikult raamatukogust. Kiika ka siia, et näha teose illustreerija Anneliis Aunapuu kodulehelt fotosid raamatust.
Imperaator Peeter Suure merekindlus: Naissaar
Populaarteaduslik 62-leheline pehmeköiteline väljaanne vaatleb Naissaare merekindluse säilinud objekte patareide kaupa. Teos sobib ideaalselt militaarekskursioonile kaasa võtmiseks, sisaldades hulgaliselt illustratsioone.
Peeter Suure merekindluse ülevaate koostas Heino Gustavsoni materjalide põhjal Peeter Böckler. Saadavust uuri Rahva Raamatust, Viimsi raamatukogust või oma kodukoha raamatukogust.
Heino Gustavsoni sulest on ilmunud ka teos „Mõnda Naissaarest“.
Erik Schmidti teosed Naissaarest
Naissaarelt pärit maalikunstniku Erik Schmidt kirjanduslik looming on pühendatud enamasti Naissaarele.
1993.aastal ilmunud „Tormised teekonnad“ põhineb perekondlikest pärimustest. Raamatust leiab kogu Naissaare koos selle perekondade, inimeste, eluolude ja tavadega. „Jumalaga, Naissaar!“ viib lugejad autori nooruspõlveradadele Naissaarele.
Romaani „Tuultest tõugatud“ tegevus toimub 19.sajandi Naissaarel, põhinedes järjekordselt suulistel pärimustel, mida täiendavad dokumenteeritud andmed. Peategelaseks on Erik Schmidti vanavanaisa Jüri Rosen, tuntud kui legendaarne Naissaare kalur. Soeta 160-leheküljeline raamat soodsalt siit.
Ajaloouurimusele läheneb Schmidti teos „Naissaare põlised perekonnad: saare asustamine pärast Suurt Põhjasõda. Elanikkonna sugupuud 200 aasta jooksul“. Omaelulooline teos „Pagana eestlane!“ algab loomulikult Naissaarelt.
Keda aga huvitab Erik Schmidti kirev elukäik algusega Naissaarelt, siis Rootsis, New Yorgis, Pariisis ning Mallorcal, sel sobib lugeda inglisekeelset Einar Sandeni teost „The Painter from Naissaar“.
Ajamatkad Soome lahe saartel
Mati Õuna rohkete fotodega 136-leheküljelisest raamatust leiab teavet Naissaare militaarajaloo ning objektide kohta.
Teos „Eesti väikesaared“ sisaldab samuti ülevaadet Naissaare militaarajaloost.
Lühiülevaade Naissaare metsade 700 aastasest ajaloost
1997.aastal ilmunud ja Heldur Sanderi poolt toimetatud teos keskendub Naissaare metsadele, mis on enam kui 1000 aasta jooksul olnud laevanduse ning valitsuste huviorbiidis.
Naissaare taimedele keskenduv ning looduskaitseteemalisi artikleid koondava kogumiku „Naissaar“ tutvustuse leiate siit.
Naissaare matkarajad
Naissaare matkaradasid tutvustav 48-leheküljeline raamat, mille on toimetanud Erkki Meikas. Ideaalne saarele kaasa võtmiseks.
Ootame lugejate tagasisidet ja soovitusi eelmainitud teoste kohta. Samuti kui on mõni väärt teos listist puudu võib meile julgelt teada anda. Seniks aga head lugemist ja Naissaare avastamist!