Ekskursioon miinilaod hõlmab läbisõitu tehase juurest ja kümnete ladude vahelt ning peatust koos giidiga

Jalutame koos giidiga betoon-platvormidele, kus näeme miinikestasid ja räägime saare ning miiniladude ajaloost. Miiniladudesse sõidame reeglina kastiautodega, mis tulevad sulle sadamasse reisilaev Monica juurde vastu.

Suurimaks nõukogude aja militaar- mälestiseks võib aga lugeda 1953 a. rajama hakatud meremiinide komplekteerimise tehast ja ligi 32ha laiutavat miiniladude kompleksi.

Nõukogude ajal varustas Naissaar kogu Balti mere laevastiku meremiinidega. Miiniladudes hoiti nii meremiine kui ka süvaveepomme. Miiniladudest eemal Männikul paiknesid ohvitseride majad, söökla, sealaut ja kultuurimaja.

Ekskursioonide võrdlus Naissaarel

Kogu nõukogude aegse aja keerles elu Naissaarel salajase objekti miinilaod ümber

Ladude kõrval vahetult aga paiknes ootevalmis tuletõrjekomando ja veduridepoo. Suurimaks vaatamisväärsuseks on okastraataia taga paiknev miiniladude kompleks ja sildkraana ja basseiniga suur miinide komplekteerimistšehh, mille ukse eest rongiga miine veeti. Laoplatvormidel on lisaks tühjadele sadadele miinikestadele vaatamisväärsuseks ka miiniankrud ja miinivõrgu ujukid.

Lähenedes miiniladudele lõunast annab ladudest märku paremat kätt jääv tuletõrjedepoo, millest paarsada meetrit edasi asub miinide lõppmontaažitsehh. Suured ja rangelt salastatud meremiinilaod. Ladu koosneb mitmekordsete okastraataedade ja ohutustsoonidega piiratud platvormidest, mida omavahel ja sadamaga ühendas raudtee.

Neljaharulisest kompleksist jõuti valmis ehitada kolm ja pool. Platvormid olid ümbritsetud kõrgete muldvallidega, piirdeaedadest väljaspool asusid eraldi piiretes montaažitehase hooned. Kahekordsete okastraataedade vahel olevat jooksnud koerad ja seespool käinud tunnimees. (Eesti Loodus 2005/1)

Lisaks pakume võimalust tellida kaasa piknikupakk või soe toit ning ülipõnev aardejaht. Ei oska valida? Võrdle seiklustegevusi  Täpsusta oma soove pakkumise küsimisel!

Küsi pakkumist

Klientide tagasiside