Möödunud nädalal oli fookuses Naissaare matkaradadest ajaloofännidele huvipakkuv militaarrada ehk Põhjarada. Seekord vaatleme saare Keskrada. Selle läbinud teavad üht-teist rohkem Naissaare loodusobjektidest ning paikadest, lisaks miiniladude ajalugu ja seisukorda täna. Matkarajad Eestis on väärt külastamist!
Matkarajad Eestis – Keskrada Naissaarel
Keskrada algab pisut Suursadamast põhjapool oleva rikkaliku samblikurindega luitemännikuga, mille tõttu tasub (vastavalt aastaajast loomulikult) ämbrike metsasaaduste tarvis kaasa võtta. Edasi läheb metsarada maagilisse Taani kuninga aeda. Legendide järgi olevat Taani kuningas saatnud asumisele kaunisse metsatukka oma tütre. Seal asub ka 30,8 m ümbermõõduga kaitsealune Lehtmetsa rändrahn.
Matkarada suundub otsejoones põhjapoole kuni Põhjaküla ehk Tagakülani. Ammuse küla hooned vene vägede võimu Naissaarel üle ei elanud. Tänaseks on taastatud neist kaks. Põhjakülast teeb rada pöörde Kunila mäe poole.
Kunila mägi ja soo
Kunila mägi on huvitava looga Naissaare kõrgeim punkt. Vanasti kasutati mäel kasvanud kõrgeid mände laevasõidutähistena. Sealsed männid, kui tähised, olid põhjuseks 1297.aastal jõustunud metsaraie keelule tervel saarel. Hetkel katab mäge madal nõmmemännik.
Kunila soo jääb mäest lõunapoole ning see on üks paljudest saare soolappidest. Siirdesoode areng on kestnud ligi 5000 aastat, turbakihi paksust on umbkaudu 2 meetrit. Naissaare sood on Eesti põhjapoolseimad.
Keskrada läheb seejärel Põlendikukivi ning miiniladude suunas. Matkajad näevad teekonnal lisaks männikule, metsaalusele samblavaibale, ka suuri liivaluiteid. Liivaluited, teise nimega Suured Mäed, on kuni 27 meetrised.
Põlendikukivi on miiniladude läheduses olev kolossaalne rändrahn, mis on kaetud väikeste pragudega. Need pärinevad suurest metsatulekahjust Krimmi sõja ajal. Sellest tuleb rändrahnu nimigi. Ümbermõõt on Põlendikukivil 26,7 meetrit.
Keskrada lõppeb miiniladudega
Miinilaod loodi 1950-ndatel aastatel meremiinide komplekteerimiseks ja hoidmiseks. Tänu ladudele rekonstrueeriti raudteesüsteem, rajati tuletõrjedepoo jne. Tänasel päeval näeb vanadel miiniplatvormidel meremiinide kestasid. Ladude hoonetesse soovitame minna koos giidiga, kes oskab rääkida, kuidas ladudes töö nõukogude ajal käis.
Vaata ka, kuidas Eesti skulptor Mati Karmin Naissaare meremiinide kestadest stiilset mööblit loob.
Kes veel ei ole lugenud Naissaare matkaradade postituste seeria eelnevaid osasid, siis SIIT avaneb võimalus lugeda Lõunarajast ja SIIT Põhjarajast. Lõunarada keskendub rohkem rannarootslaste kunagisele tegevusele Naissaarel, kultuuriobjektidele ning Naissaare küladele. Militaarrada kulgeb saare põhjaosas, kus paiknevad erinevatel ajaloo perioodidel rajatud sõjalised hooned ja suurtüki patareid.
Naissaarematkarajad sobivad igas vanuses avastamisrõõmu täis olevatele inimestele. Rajad on võimalik läbi omal käel või koos giidi ning transpordiga. September on veel hea kuu Naissaare ekskursioonideks.