Naissaare tuletorn asub saare põhjatipus Virbu külas, mis on sadamast üle 6km kaugusel
Majakasse sõidame kohaliku majakavahi bussiga või kastiautoga kuhu mahub kuni 24 inimest istuma. Majaka juures on grillimisplats, katusealune ja lauad-pingid – miks mitte korraldada seal piknik või grillimine?
Majaka juurest rannast avanevad saare parimad vaated avamerele. Kui juba majakani sõidetud tasub üle vaadata ka helgiheitja varemed ning kindluspargi vähemtuntumad patareid nr. 9 ja numbrita patarei. Majaka juurest on hea alustada jalgsimatka või fotojahti kuna teel sadamasse jääb NSVL endine raketibaas, patareid 9, 10A ja 10B, Ohvitseride kasiino, Kunila Mägi ja miinilaod.
Kui majakavahi vene keelsest jutust aru saate, siis tema pajatused saare ajaloost on 30 aastase kohaloleku põhjal, see on väärtuslik info ja elamus, mida ükski teine saare elanik sulle rääkida ei oska.
Majaka juurde võib sõita ka ekskursiooniautodega, kuid siis on kogu ekskursiooni aeg 2-2.5 tunniga piiratud ja selle ajaga ei jõua väga palju näha kuna majakas käimine võtab ise juba tunnikese.
Ekskursioon peatub otse põhjamajaka all ning peale majakakompleksi ülevaatamist siirdume ligi 2km jalgsimatkale Peete Suure Merekindluse Rannakaitse erinevatesse patareidesse ja ka raketibaasi. Kuigi tuletorni saamine võib ajutiselt olla takistatud, leiame piisaval põnevat tegevust ka tuletorni vahetus ümbruses.
Soovitame majakatuuri jaoks varuda terve päev koos piknikuga, mille teeme sealsamas majaka juures.
Huvitavad faktid väljaandest Eesti Loodus
Virbu suurim vaatamisväärsus on 1960. aastal püstitatud kaheksatahuline 45-meetrine tuletorn. Naisaare lõuna- ja põhjatipus asusid majakad juba 1788. aastast. 1805. aastal ehitati Pikasääre otsa kivist tuletorn, mis 1817. aastal sai plinkimisseadme. 1842. aastal otsustas kroonu ehitada saare põhjatippu aga uue tuletorni.
Ehitajateks olid venelased, kes juttude järgi olid hoolitsemata välimusega ega pidanud tööriistade hoidmisest raasugi lugu. Teatakse rääkida, et läheduses elanud Karu Jüri nimeline naissaarlane korjas laokile jäetud tööriistad metsa alt kokku ja müüs need omakorda majakaehitajatele.
Ehitus kestis viis aastat ja uus, 38 meetri kõrgune ümmargune tuletorn valmis 1849. aastal. Hoolimata uuest tuletornist laevahukud siiski jätkusid. 1941. aastal majakas aga õhiti.
Praegune raudbetoonist tuletorn on rajatud peaaegu samale kohale. Majakavahiga kokkuleppel saab ronida ka tuletorni platvormile. Sportlik vorm on soovitatav, sest lifti pole.
Vaade on aga ronimist väärt. Selge ilma korral näeb tuletorni vaateplatvormilt ka Soomet, mille lähim punkt on vaid 34 kilomeetri kaugusel.
Viimaste aastate jooksul on Naissaare tuletorn teinud läbi väikese uuenduse: torni on värvitud ja parandatud plinkimisseadet (Eesti Loodus 2005/3).