Naissaare järjejutu kolmas ja ühtlasi viimane osa pajatab, millised on püsielanik Andruse lemmikkohad Naissaarel. Eelnevatest postitustest saab lugeda, mis masti mehega tegu on ning kuidas ta koos oma perega Naissaarele elama sattus. Osa I ja osa II.

Elust saarel, väärtushinnangutest ja saare lugude vahel tuli jutuks ka Naissaare imekaunis loodus. Võimalust kasutades, uurisime ka Naissaare püsielanik Andruselt, millised on tema lemmikkohad Naissaarel. Naissaarlased on ju rariteetsed!

Salajane paik – merikotkaste pesa

Esimesena mainis Andrus ühte erilist paika, kus saab tundide kaupa istuda ja jälgida. Vaatlusaluseks on merikotkad ja nende pesa. „Olen leidnud endale hea koha, kust pesa on hästi näha, kuid olen neist piisavalt kaugel.Kui ma tahan selgemat pilti saada, tuleb binokkel kaasa võtta.“ Naissaarel on kaks merikotka paari. Andrus hoiab pesade asukohta kiivalt saladuses, sest kotkastel on samasugune õigus elada rahus kui kõigil teistel. Kaitse all olevate lindude peale sattus ta juhuslikult.

Lemmikkohad Naissaarel

Lemmikkohad Naissaarel – Holmi küla

Vanast Holmi külast jutustab Andrus alati huviga. Ise nimetab seda „tõsiseks akude laadimise kohaks“. Siis kui turismihooajal saarel elu möllab, on seal vaikus. Vana külakoht, hektarine lagendik, on omamoodi müstika. Mööda väikest koridori kostub merelainetus – naissaarlane nimetab seda mere väravateks. Vanas Holmi külas ei ole 100 aastat elu olnud. 1914.aastal jäi küla tühjaks. Nüüd haigutavad seal kaevud, hoonete vundamendid ja maakelder. Loodussõbrana mainib Andrus ära, et küla on ka ideaalne loomade vaatlemiseks.

Veel märgib ta ka külasadamat, kus on tunda ajaloo hõngu. Samuti Tähtikantsi, kuid see on hetkel üsna võssa kasvanud.

Naissaare püsielanik Andrus

 

Andruse arvates peaks olema kohustuslik igal inimesel elu jooksul vähemalt 3-4 kuud proovida tõsist robinsoni elu üksikul saarel. „Kes jääb ellu, see jääb ellu! See jääb ülejäänud elus ka ellu!“ See aitab pääseda loodusele lähedale, elada loodusrütmidega koos. „Nii nagu merel lained, tõusud, mõõnad nii on ka inimelu.“

Naissaare lood elust enesest on selleks korraks läbi. Täname Andrust nende toredate mõtete ja lugude eest!

Millised on Sinu lemmikkohad Naissaarel?

Tule saarele matkama!