Nõukogude Liidu lagunemisega seoses jäi õhku meremiinide küsimus. Mis nendega peale hakata? Punavägedel tuli miinid kaasa võtta või hävitada.
1980ndatel tekkis aimdus Eesti eraldumisest liidu riikide koosseisust. Nõukogude Liidu armeel tuli meremiinid kiiresti Naissaarelt ära viia. Nende transport aga ei oleks olnud ohutu. Meremiinide suure koguse tõttu peeti parimaks lahenduseks varud hävitada.
1988.aastal algas meremiinide lõhkamise operatsioon. Kuni kolm tuhat miini suudeti hävitada probleemideta. Kaasaegsemad meremiinid sisaldasid rohkem trotüüli (TNT) ning nende kahjutuks tegemine võis ohustada saart.
Kuidas nägi välja meremiinide lõhkamine Naissaarel?
Arendati välja uus hulljulge meetod meremiinide hävitamiseks. Selleks tuli süüdata miinisisene lõhkeaine. 5-6 meetrised leegid väljusid miinikorpuse aukudest ja tekitasid tugeva raketiheliefekti. Trotüüli sisaldus oli igas miinis 200 kuni 240 kg. Ühe päevaga hävitati 36-48 miini. Ehk 11 520 kg TNT’d päevas.
See toimus perioodil 1990-1994. Töid ei saanud teha aastaringselt, vaid ainult sügisel ja talvel, kui ei olnud nii suurt tulekahju ohtu saarel. Sellisel ainulaadsel meetodil jõuti Naissaarel hävitada umbkaudu 500 meremiini, peale mida tegevus katkestati kaitsmaks saare loodust.
Katastroofioht Naissaarel
Plahvatamisoht oli pidevalt olemas. Ühe meremiini plahvatamisel oleks õhku lennanud ka teised. Suurtel betooniplatvormidel oli igal ühel 50 kuni 60 meremiini. Ning platvorme oli mitukümmend. Tänini on näha meremiinide kompleksi objektide vahel plahvatuse leevendamiseks kuhjatud suuri mullavalle. Kui oleks juhtunud katastroof ja plahvatanud tuhanded miinid korraga, oleks vibratsioonilaine jõudnud Tallinnani ning näiteks Lasnamäe paneelmajad oleksid kokku varisenud.
Siiani tegeleb Eesti merevägi miinitõrjeoperatsioonidega. Paar nädalat tagasi õhati Tallinna lahest leitud lõhkekehasid. Seda aga teiste meetoditega kui punaarmee 90ndatel Naissaarel toimis.